BRA Day Etkinliği’nde Kadınlar Hem Eğlendi Hem Bilgilendi

Meme Rekonstrüksiyonu Farkındalık Günü kapsamında Acıbadem Maslak Hastanesi’nde “BRA Day Etkinliği” düzenlendi. Prof. Dr. Şükrü Yazar’ın açılış konuşmasıyla başlayan etkinlikte, Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanları meme onarımıyla ilgili önemli bilgiler verirken, meme kanserini yenmiş kadınlar etkileyici hayat hikayelerini ve meme onarımının hayatlarındaki önemini anlattı.

Sevilen oyuncusu Müge Boz’un Prof. Dr. Şükrü Yazar ile birlikte moderatörlüğünü üstlendiği etkinlikte, meme onarımı ile ilgili Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanları ile hastalar bir araya geldi. Uzmanlar eş zamanlı ve geç meme onarımı hakkında kapsamlı bilgiler verirken hastalar meme kanserinde meme onarımının iyileşme süreçlerindeki psikolojik etkilerini ve meme kontrolünün hayatlarındaki önemini anlattı. Söyleşi sonrasında; meme kanserinde erken tanının önemine dikkat çekmek için kurulan ve meme kanseri tedavisi görmüş kadınlardan oluşan “Farkındalık Korosu” keyifli bir konser verdi. Etkinliğin son bölümünde ise Nefes Koçu Füsun Balta, “nefes terapisi uygulaması” ile doğru nefes alma yöntemlerini uygulamalı olarak göstererek katılımcıları bilgilendirdi.

Etkinlikte yaptığı konuşmada, her 8 kadından 1’inin meme kanserine yakalandığını ve bu kadınların önemli bir bölümünün, hayatlarının bir bölümünde ya tamamen memesini kaybettiğini ya da memesinin bir kısmının alındığını belirten Prof. Dr. Şükrü Yazar şunları aktardı:

“Meme kanseri nedeniyle memenin alınması bir organ kaybıdır. Bu nedenle özellikle psikolojik etkileri çok büyük. Plastik cerrahideki yeni yöntemler sayesinde artık memeyi doğalına yakın yapabiliyoruz. Meme onarımı arttıkça görülüyor ki; meme kaybedilmediğinde hastalar kanserin üstesinden daha kolay gelebiliyorlar. Bu nedenle toplumu meme onarımı konusunda bilinçlendirmek ve farkındalığını artırmak çok önemli.” belirlenen bir gün.

Oyuncu Müge Boz ise şunları söyledi:

“Bu etkinliğe katılan ve kendi deneyimlerini paylaşan kadınlar sayesinde görüyorum ki meme kanseri tedavisi ve sonrasında meme onarımı ile hayata kaldığın yerden devam etmek mümkün. Meme kanserini yenen kadınlar hayata hala güzel bakabiliyorlar ve kendilerini eksik hissetmiyorlar. Bunun için uğraşan doktorlarımız ve bu hikayeler çok ümit verici.”